Пам'ятка для вагітних краматорок: де і як отримати медичну допомогу під час війни

7a0f29ae571cccbdf7d24557fa8e2d8b

Вже близько року триває війна. Сотні мешканців Краматорська були змушені залишити свої будинки та переїхати до безпечніших регіонів або навіть за кордон. Усі відчули сильний стрес, проте найскладніше вагітним жінкам. Вони перебувають у надскладних обставинах – напруга, труднощі в отриманні консультації лікаря, медичні ускладнення, ймовірність передчасних пологів чи пологів у бомбосховищі. Вагітність під час війни – справжнє випробування, а тим більше якщо ти переселенка. 

Тож поговоримо про важливі питання, які цікавлять вагітних зараз - де отримати консультацію медиків, допомогу під час пологів та декретні виплати. 

Допомога вагітним в Україні

Куди звернутися

Незалежно від терміну вагітності, а також того, чи ставала вагітна на облік раніше, вона може вибрати будь-яку найближчу лікарню, яка надає медичну допомогу по пакету Ведення вагітності в амбулаторних умовах. У такому разі майбутня мама може розраховувати на безкоштовний медичний супровід.

Також вагітна може отримати медичну допомогу під час пологів у будь-якому з працюючих пологових будинків, незалежно від місця прописки чи проживання, який уклав договір із Національною службою здоров’я України.

Якщо ви змінили місце проживання, варто звернутися до контакт-центру НСЗУ за номером 1677 та дізнатися, де знаходиться найближчий пологовий будинок. 

Крім того, ви можете звернутися в клініку на огляд до лікаря акушер-гінеколога і той вже надалі порекомендує пологовий будинок. У Нацслужбі здоров'я наголосили, що в умовах воєнного стану лікарі готові йти назустріч пацієнтам і приймати їх без направлення.

Також варто отримати контакти місцевої тероборони, щоб у разі початку пологів під час комендантської години, вони могли доставити породіллю до лікарні.

Це стосується і тих, хто залишився в регіонах, де доступ до медичної допомоги утруднений через бойові дії, і є необхідність змінити лікарню.

Безкоштовні пологи включають:

медичну допомогу під час пологів;

плановий або ургентний кесарів розтин;

знеболювання;

післяпологові процедури та операції;

спостереження за станом породіллі;

лабораторні та інструментальні дослідження;

скринінг вроджених вад серця;

щеплення для новонароджених; 

харчування в стаціонарі.

Якщо в лікарні вимагають гроші, це також привід звернутися до НСЗУ за номером 1677.

Що варто мати із собою жінці на пологах:

посвідчення особи;

обмінну картку;

речі для себе та дитини на час перебування у лікарні.

Важливо! Якщо у жінки немає нічого з цього переліку – медичну допомогу  їй мають надати у будь-якому разі.

Якщо поїхати у пологовий немає можливості

Розглянемо ситуацію, коли поїхати у пологовий немає можливості, а пологовий процес розпочався і дитина може народитись просто у бомбосховищі. Забезпечте собі перелік цих речей, на випадок, якщо доведеться народжувати в укритті.

- Ковдра, куртка, плед та інші теплі речі, в які можна укутати маму і дитину.

- Чисті пелюшки або покривала;

- Стерильні рукавички;

- Не менше 5 літрів кип'яченої теплої води;

- Одяг для новонароджених;

- Антисептики;

- Чисті ножиці для пуповини;

- Кліпси або товсті нитки перев'язування пуповини. Їх потрібно на 4 години замочити в дезінфікуючому розчині;

- Вологі і сухі серветки.

Реєстрація новонароджених в умовах війни

МОЗ України спростило процедуру реєстрації новонароджених в умовах воєнного стану. Зокрема, якщо пологи відбулись поза межами закладу охорони здоров'я, документ про народження дитини у формі медичного свідоцтва за формою 103/о зможуть видавати медичні працівники, які були присутні під час пологів або проводили перший огляд новонародженого.

Відділи Державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) працюють у штатному режимі, окрім міст та районів, де проводяться активні бойові дії.

Ви можете зареєструвати дитину у будь-якому працюючому відділі. Незалежно від місця народження дитини та місця проживання батьків. Для цього необхідно показати паперове медичне свідоцтво про народження за формою 103/о.

Як отримати виплати у зв’язку з вагітністю та пологами

В Україні кожна вагітна жінка має право на отримання грошової виплати у зв'язку з вагітністю. Якщо жінка працює, це право регулюється статтею 179 «Кодексу Законів України про працю», Законом України «Про обов'язкове державне соціальне страхування». Якщо жінка проходить навчання або тимчасово не працює — другим розділом Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Жінки, які зареєстрували ФОП, належать до працюючих жінок.

 У Фонді соцстрахування зазначають, що допомога у зв'язку з вагітністю та пологами повинна виплачуватись незважаючи на:

 воєнний стан;

 евакуацію співробітниці;

 неможливість формування роботодавцем заяви.

 Навіть при виході в декрет після припинення дії трудового договору на час війни.

 Відповідно до Закону України від 15.03.2022 2136, в умовах воєнного часу навіть при зупиненні дії трудового договору роботодавець не може відмовити працівниці у наданні відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, а також не може звільнити її під час такої відпустки.

 Якщо роботодавець не може оформити відповідну заяву у зв'язку з бойовими діями, соцстрах надсилає фінансову допомогу безпосередньо на особисту банківську картку вагітної.

 Для отримання консультацій та виплат застраховані жінки можуть звернутися до будь-якого відділення Фонду соцстрахування.

 Список відділень, які зараз працюють – за посиланням

Які документи слід пред'явити:

 паперовий листок непрацездатності або е-лікарняний;

 копію паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу;

 ідентифікаційний код;

реквізити банківського рахунку для нарахування допомоги

Довідка про взяття на облік як ВПО у цьому випадку не потрібна.

Отримати медичні висновки про тимчасову непрацездатність зараз можна без особистого прийому, тобто дистанційно.

Вагітна має зв’язатися зі своїм лікарем в Україні, який вів або продовжував вести її вагітність і попросити сформувати медичний висновок про тимчасово непрацездатність. Якщо зі своїм лікарем неможливо зв’язатися, можна звернутися до іншого. Але в такому випадку новому лікарю необхідно надати документ, який підтверджує вагітність та її термін.

Лікар перевірить попередні медичні записи про вагітність в системі охорони здоров’я та створить медичний висновок на базі якого і сформує електронний лікарняний по вагітності і пологам. Створити його можна без особистого прийому і він рівнозначний паперовому по значності, тож є підставою для отримання матеріальної допомоги від Фонду соціального страхування 

З питаннями щодо соцвиплат можна звертатись за номером гарячої лінії: 0 800 50 18 92.

З переліком гарячих ліній по всіх областях країни можна ознайомитись за посиланням.

Де вагітні також можуть отримати грошову допомогу 

Допомога від Норвезької ради у справах біженців в Україні.

Допомога надаватиметься у розмірі 2 220 грн на місяць. Сумарно виплати розраховані на три місяці. Їх буде надано найуразливішим із-поміж тих, хто звернувся. Реєстрація здійснюється через месенджер WhatsApp.

Детальніше про порядок та умови отримання можна дізнатися за посиланням та в інших повідомленнях на сторінці Норвезька рада у справах біженців в Україні.

Допомога від Агентства ООН у справах біженців.

Допомога надаватиметься у розмірі 2 220 грн на місяць. Сумарно виплати розраховані на три місяці. Допомогу можна отримати на банківські рахунки або переказом через АТ “Укрпошта”.

Детальніше за посиланням.

Допомога від Всесвітньої продовольчої програми ООН.

Виплата допомоги здійснюється у розмірі 2 220 грн на кожного члена домогосподарства на місяць, але не більше як для трьох осіб протягом трьох місяців.

Отримання допомоги не потребує вашого звернення. Перелік отримувачів узгоджується з Міністерством соціальної політики України відповідно до інформації в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. Допомога надається з урахуванням черговості включеності людей у базу даних ВПО.

Виплати надходитимуть через систему грошових переказів Western Union або грошовим переказом через фінансову установу. 

Детальніше за посиланням.

Допомога від Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні 

Фінансова допомога становить 2 500 грн на особу на місяць протягом щонайменше одного місяця. 

Наявна інформація за посиланням.

Допомога вагітним в Європі

Вагітні українки, які були змушені виїхати за кордон через війну, мають право на безоплатну медичну допомогу в країні тимчасового перебування. 

Вагітні українки у Європі можуть безкоштовно отримати:

спостереження вагітності;

медичну допомогу під час пологів;

післяпологовий догляд за мамою й новонародженою дитиною тощо.

Для цього потрібно:

Отримати статус тимчасового захисту в європейській країні.

Стати на облік (у сімейного лікаря, гінеколога, акушера - залежно від правил країни перебування).

Оформити місцевий аналог української обмінної карти.

При цьому медична допомога під час пологів та виклики швидкої під час вагітності є безкоштовними навіть за відсутності медичного страхування.

Найкраще ставати на облік у лікаря до кінця першого триместру вагітності або одразу після прибуття в країну тимчасового захисту. Проте для цього, як правило, потрібно мати медичну страховку.

Якщо ви маєте українську медичну картку, то рекомендовано перекласти важливу інформацію про перетік вагітності та надати її закордонному лікарю, у якого ви стали на облік. А якщо медкарти в Україні не було, то спеціаліст сам призначить необхідні огляди залежно від загального стану здоров’я.

Як відкрити лікарняний дистанційно

МОЗ спростило процес отримання лікарняного для вагітних українок, які виїхали за кордон через війну. Тож для відкриття медичного висновку про тимчасову непрацездатність (МВТН) звернись до свого сімейного лікаря, який зробить це дистанційно.

У різних європейських країнах перелік необхідних аналізів та послуг відрізняється.

Польща

Українки мають право на безкоштовне ведення вагітності, пологи та догляд за новонародженими, але лише у медичних закладах, які мають договір із Національним фондом охорони здоров'я Польщі (NFZ).

 Для реєстрації необхідно відвідати лікаря. Під час першого візиту вагітну поставлять на облік, оформлять облікову картку та закріплять за вагітною соціально-сімейну акушерку, яка допомагатиме жінці та дитині.

Литва

Надається безкоштовна медична допомога під час вагітності, пологів та післяпологового періоду, безкоштовний огляд у стоматолога та офтальмолога, мінімум 6 візитів до лікаря, УЗД та аналізи.

Франція

Безкоштовне ведення вагітності у державних лікарнях, Центрах захисту матерів та дітей, в оздоровчих центрах та приватних клініках. Аналізи, УЗД, ліки (крім деяких вітамінів), дослідження, консультації, компресійні панчохи та бандаж також надаються безкоштовно. Вагітна може вибрати лікарню, де захоче народжувати, зокрема серед приватних клінік країни, які відрізняються вищим рівнем комфорту, проте менш обладнані медичним обладнанням.

 На облік вагітна має стати до кінця першого триместру вагітності або якщо її термін більший – одразу після прибуття до держави. Докладніше – тут.

Великобританія

 Безкоштовна медична допомога під час вагітності та після пологів. Надаються послуги патронажної медсестри – кваліфікованого спеціаліста, який пройшов спеціальні курси підготовки та стежить за здоров'ям та розвитком дітей до 5 років.

 Для отримання послуг необхідно звернутися до сімейного лікаря або акушерки якомога раніше. Докладніше про вагітність у Великій Британії - тут, для Шотландії – за посиланням.

Іспанія

Безкоштовна медична допомога надається у медичних центрах або у лікаря загальної практики. Пацієнтка може обрати лікаря самостійно. Дані досліджень записуються у паспорт матері.

Румунія

Безкоштовні медичні послуги під час вагітності та пологів, курси майбутніх мам.

Чехія

Допомога вагітним та породіллям надається за наявності страхування. Для супроводу вагітності слід стати на облік гінеколога. Вибрати пологовий будинок жінка може самостійно. В більшість пологових необхідно зареєструватися на 14+ тижні вагітності, у деяких закладах це можна зробити онлайн.

Якщо пологи пройшли до отримання жінкою документів про тимчасовий захист, протягом 30 днів після пологів необхідно отримати візу. Дитина також має право на медичну допомогу протягом 30 днів до отримання візи. Однак, протягом 8 днів з моменту народження дитини потрібно оформити страхування, щоб отримувати безкоштовні медичні послуги. Скористатися послугами та вибрати лікаря можна за реєстрацією до або після пологів.

1 1 1 1 1
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter